اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 2 آبان 1401

هپاتیت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

هپاتیت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان ۱/۸/1401 مجری برنامه میزبان دکتر سید مؤید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد و رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ بود و در خصوص هفته اطلاع رسانی هپاتیت به گفتگو پرداختند.

دکتر موید علویان گفت: با توجه به کارهای برجسته‌ای که در زمینه ی انواع هپاتیت انجام شده است بخصوص انجام واکسیناسیون هپاتیت B، ۴۰ میلیون نفر در کشور از سال ۱۳۷۳. در حال حاضر ایران کمترین آمار شیوع هپاتیت B را در منطقه دارا است.

وی در پاسخ به این سوال، که چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به انواع هپاتیت هستند، گفت: افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، معتادان تزریقی، زندانیان، آتش نشان های عزیز، پرسنل خدوم شهرداری، خانواده فرد مبتلا به هپاتیت و همچنین بیمارانی که نیازمند تزریق خون هستند، مانند: دیالیزی ها، بیماران هموفیلی و تالاسمی، بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت هستند.

 وی گفت: پس از تزریق واکسن، تنها افرادی نیازمند کنترل میزان آنتی بادی تولید شده در بدن هستند، که در گروه‌های پرخطری مانند پرسنل درمان قرار داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: با هپاتیت B می توان زندگی کرد، شاغل بود و فرزندان سالم به دنیا آورد.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: راه های انتقال این ویروس ها خون است، هر چیزی که با خون تماس داشته باشد، مانند افراد معتاد(سرنگ مشترک) یا افراد دارای خالکوبی با سوزن آلوده و همچنین افراد با رفتارهای پرخطر، جزو این گروه محسوب می شوند.

کارشناس برنامه گفت: متولدین قبل از سال ۱۳۷۳ که واکسن هپاتیت دریافت نکردند و یا کودکانی که از مادران آلوده به ویروس به دنیا آمده‌اند، ممکن است به این ویروس آلوده باشند.

وی یادآور شد: بیشتر عوامل ایجاد کننده هپاتیت BوC یکسان است، او گفت: خوشبختانه چراغ بیماری هپاتیت B با وجود واکسیناسیون در کشور، در حال خاموش شدن است.

وی از تمامی کسانی که در نظام سلامت با فراهم کردن امکان تزریق واکسن و همچنین آموزش به مردم تلاش کرده‌اند تا در مسیری حرکت کنیم که امروز بتوانیم با افتخار بگوییم: میزان هپاتیت B در کشور نسبت به کشورهای منطقه در کمترین آمار خود قرار دارد، تشکر و قدردانی کرد.

 

دکتر علویان در پاسخ به این سوال که افراد مبتلا چه علامت هایی دارند، گفت: این بیماری معمولاً بدون علامت بوده و ممکن است تنها با خستگی و ضعف و بی حالی همراه باشد‌.

کارشناس برنامه تاکید کرد: در حال حاضر افراد بالای ۳۰ الی ۵۰ سال نیاز به غربالگری هپاتیت B و واکسیناسیون آن را دارند، او همچنین گفت: اگر فردی بیماری هپاتیت B داشته باشد و در واقع ناقل غیر فعال باشد، تزریق واکسن هپاتیت B در او مشکلی ایجاد نمی کند.

این استاد دانشگاه گفت: هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ با رعایت این چند شرط در کشور ریشه کن خواهد شد:

باید به انسان های پرخطر کمک کنیم، افراد معتاد را جهت تشخیص و درمان یاری رسانی کنیم، مراکز خالکوبی و آرایشگاه ها را از نظر بهداشتی کنترل کنیم، جامعه جوان را از نظر رفتار های پرخطر توجیه کنیم و همچنین بیماران را به موقع تشخیص داده و درمان کنیم.

وی گفت: خوشبختانه داروهای هپاتیت B وهپاتیت C در ایران تولید می شوند و تحت پوشش بیمه قرار دارند. همچنین واکسن هپاتیت B بسیار ایمن، بی خطر و ارزان است و در کشور تولید می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه بفهمیم فردی هپاتیت دارد، گفت: هر فرد ایرانی باید یک بار آزمایش HBS آنتی ژن را انجام دهد. او در پاسخ به این سوال, که آیا همه باید آزمایش تشخیص هپاتیت Cرا انجام بدهند، گفت: خیر نیازی نیست و تنها افرادی که سابقه اعتیاد دارند، افرادی که رفتارهای پرخطر دارند و یا کسانی که قبل از سال ۱۳۷۵ دریافت خون و یا فرآورده‌های خونی داشته‌اند، باید هپاتیت C را چک کنند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: در حال حاضر، از مهمترین راه های ابتلا به هپاتیت C، اعتیاد تزریقی و غیر ایمن و همچنین رفتار های پرخطر است، که خطر بیماری HIV را نیز به دنبال دارد.

دکتر علویان در پاسخ به این سوال، که افرادی که ناقل غیر فعال هستند چگونه می توانند به سلامتی خود توجه بیشتری داشته باشند، گفت: این افراد سعی کنند چاق نشوند، الکل نخورند، ورزش منظم داشته باشند و از چربی زیاد پرهیز کنند، زیرا ممکن است مبتلا به کبد چرب شوند و هپاتیت در این افراد فعال شود. این افراد باید زندگی سالمی داشته باشند و از سیگار و قلیان پرهیز کنند.

 

آخرین اخبار

رئیس صدا و سیما تقویت و گسترش شبکه سلامت را در دستور کار قرار دهد ضرورت تقویت شبکه سلامت سیما رتبه هفتم شبکه سلامت از لحاظ تعداد مخاطب در میان ۱۸ شبکه پخش زنده اتاق عمل از شبکه سلامت سیما برای نخستین بار الزام استخدام ماماها در مراکز زایمانی با تصویب قانون جوانی جمعیت تمهیدات اورژانس استان تهران برای سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ساخت و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال اخیر در ایران پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ حوادث خانه تکانی پایان سال پیشگیری از حوادث و سوانح جاده‌ای ویژه برنامه های نوروز 1402 شبکه سلامت آسیب های چشمی در چهارشنبه آخر سال بیماری های کلیوی اگزمای دست و مواد شوینده بیماری دیابت مراقبت های لازم هنگام استفاده از شوینده ها ارگونومی کار در منزل چگونه درست بنشینیم و درست بایستیم تغذیه و تاثیر آن بر سلامت باروری پنجره جمعیت روایتی نو از تحولات جمعیت در ایران پارکینسون مراقبت و بهداشت مو وز وز گوش خشکی و خارش پوست پوسته ریزی کنار ناخن های دست در کودکان سلامت مردان در سنین مختلف دردهای گردن کمردرد علل هورمونی موهای زائد انتخاب جنسیت نوزاد زردی در نوزادان روش های نوین جراحی مغز مزیت های خانواده دارای چند فرزند بخش خبری سازمان هلال احمر در شبکه سلامت سیما بخش خبری پلیس راهوردر شبکه سلامت سیما مزیت های خانواده دارای چند فرزند تیک در کودکان بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو

نظرات

مانده : (1000) حرف