اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 2 آبان 1401

هپاتیت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

هپاتیت

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان ۱/۸/1401 مجری برنامه میزبان دکتر سید مؤید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد و رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ بود و در خصوص هفته اطلاع رسانی هپاتیت به گفتگو پرداختند.

دکتر موید علویان گفت: با توجه به کارهای برجسته‌ای که در زمینه ی انواع هپاتیت انجام شده است بخصوص انجام واکسیناسیون هپاتیت B، ۴۰ میلیون نفر در کشور از سال ۱۳۷۳. در حال حاضر ایران کمترین آمار شیوع هپاتیت B را در منطقه دارا است.

وی در پاسخ به این سوال، که چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به انواع هپاتیت هستند، گفت: افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، معتادان تزریقی، زندانیان، آتش نشان های عزیز، پرسنل خدوم شهرداری، خانواده فرد مبتلا به هپاتیت و همچنین بیمارانی که نیازمند تزریق خون هستند، مانند: دیالیزی ها، بیماران هموفیلی و تالاسمی، بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت هستند.

 وی گفت: پس از تزریق واکسن، تنها افرادی نیازمند کنترل میزان آنتی بادی تولید شده در بدن هستند، که در گروه‌های پرخطری مانند پرسنل درمان قرار داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: با هپاتیت B می توان زندگی کرد، شاغل بود و فرزندان سالم به دنیا آورد.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: راه های انتقال این ویروس ها خون است، هر چیزی که با خون تماس داشته باشد، مانند افراد معتاد(سرنگ مشترک) یا افراد دارای خالکوبی با سوزن آلوده و همچنین افراد با رفتارهای پرخطر، جزو این گروه محسوب می شوند.

کارشناس برنامه گفت: متولدین قبل از سال ۱۳۷۳ که واکسن هپاتیت دریافت نکردند و یا کودکانی که از مادران آلوده به ویروس به دنیا آمده‌اند، ممکن است به این ویروس آلوده باشند.

وی یادآور شد: بیشتر عوامل ایجاد کننده هپاتیت BوC یکسان است، او گفت: خوشبختانه چراغ بیماری هپاتیت B با وجود واکسیناسیون در کشور، در حال خاموش شدن است.

وی از تمامی کسانی که در نظام سلامت با فراهم کردن امکان تزریق واکسن و همچنین آموزش به مردم تلاش کرده‌اند تا در مسیری حرکت کنیم که امروز بتوانیم با افتخار بگوییم: میزان هپاتیت B در کشور نسبت به کشورهای منطقه در کمترین آمار خود قرار دارد، تشکر و قدردانی کرد.

 

دکتر علویان در پاسخ به این سوال که افراد مبتلا چه علامت هایی دارند، گفت: این بیماری معمولاً بدون علامت بوده و ممکن است تنها با خستگی و ضعف و بی حالی همراه باشد‌.

کارشناس برنامه تاکید کرد: در حال حاضر افراد بالای ۳۰ الی ۵۰ سال نیاز به غربالگری هپاتیت B و واکسیناسیون آن را دارند، او همچنین گفت: اگر فردی بیماری هپاتیت B داشته باشد و در واقع ناقل غیر فعال باشد، تزریق واکسن هپاتیت B در او مشکلی ایجاد نمی کند.

این استاد دانشگاه گفت: هپاتیت C تا سال ۱۴۱۰ با رعایت این چند شرط در کشور ریشه کن خواهد شد:

باید به انسان های پرخطر کمک کنیم، افراد معتاد را جهت تشخیص و درمان یاری رسانی کنیم، مراکز خالکوبی و آرایشگاه ها را از نظر بهداشتی کنترل کنیم، جامعه جوان را از نظر رفتار های پرخطر توجیه کنیم و همچنین بیماران را به موقع تشخیص داده و درمان کنیم.

وی گفت: خوشبختانه داروهای هپاتیت B وهپاتیت C در ایران تولید می شوند و تحت پوشش بیمه قرار دارند. همچنین واکسن هپاتیت B بسیار ایمن، بی خطر و ارزان است و در کشور تولید می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه بفهمیم فردی هپاتیت دارد، گفت: هر فرد ایرانی باید یک بار آزمایش HBS آنتی ژن را انجام دهد. او در پاسخ به این سوال, که آیا همه باید آزمایش تشخیص هپاتیت Cرا انجام بدهند، گفت: خیر نیازی نیست و تنها افرادی که سابقه اعتیاد دارند، افرادی که رفتارهای پرخطر دارند و یا کسانی که قبل از سال ۱۳۷۵ دریافت خون و یا فرآورده‌های خونی داشته‌اند، باید هپاتیت C را چک کنند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: در حال حاضر، از مهمترین راه های ابتلا به هپاتیت C، اعتیاد تزریقی و غیر ایمن و همچنین رفتار های پرخطر است، که خطر بیماری HIV را نیز به دنبال دارد.

دکتر علویان در پاسخ به این سوال، که افرادی که ناقل غیر فعال هستند چگونه می توانند به سلامتی خود توجه بیشتری داشته باشند، گفت: این افراد سعی کنند چاق نشوند، الکل نخورند، ورزش منظم داشته باشند و از چربی زیاد پرهیز کنند، زیرا ممکن است مبتلا به کبد چرب شوند و هپاتیت در این افراد فعال شود. این افراد باید زندگی سالمی داشته باشند و از سیگار و قلیان پرهیز کنند.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف