اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سه شنبه 17 آبان 1401

مصرف منطقی آنتی بیوتیک

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

1

مصرف منطقی آنتی بیوتیک

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۱۶/ ۸ مجری برنامه میزبان دکتر آمیتیس رمضانی متخصص عفونی، عضو هیئت علمی انستیتو پاستور و دبیر انجمن بیماریهای عفونی ایران بود و در خصوص مصرف منطقی آنتی بیوتیک به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آنتی بیوتیک ها در درمان چه بیماری هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت:

تجویز آنتی بیوتیک ها، در بیماریهایی که باکتریها عامل ایجاد آن هستند، مانند: گلو درد چرکی استرپتوکوکی، تجویز میشوند.

وی یادآور شد: عامل ایجاد سرماخوردگی ها ویروسها هستند و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارند.

استاد تمام انستیتو پاستور ایران گفت: به دلیل شیوع کرونا و محافظت زیاد طی دو سال گذشته، مقاومت و ایمنی بدن در برابر انواع بیماری های ویروسی، کاهش یافته است و در حال حاضر با شیوع انواع سرماخوردگی ها و آنفولانزا، رو به رو هستیم.

این متخصص عفونی گفت: در هنگام ابتلا به بیماریهای ویروسی، مانند: انواع سرماخوردگی ها، سیر بیماری باید بطور طبیعی، طی شود. (البته به غیر از بیماری آنفولانزا که در موارد خاص، از داروی ضد ویروسی اختصاص بیماری آنفولانزا، استفاده میشود)

وی گفت: درمان سرماخوردگی ها، معمولاً  بر اساس علامت بیماری است و استفاده از مسکن، مایعات فراوان، آنتی هیستامین و استراحت، تنها توصیه پزشک است و مصرف آنتی بیوتیک ها غیر ضروری است و نه تنها کمک به درمان نمی‌کند بلکه مشکلاتی را اضافه می کند.

دکتر رمضانی گفت: مصرف بی مورد آنتی بیوتیک ها، ممکن است پزشک را در تشخیص بیماری به اشتباه بیندازد، مهمترین مسئله در پزشکی، تشخیص درست بیماری است و نیاز به نگاه تخصصی پزشکی دارد تا بتواند علائم سرماخوردگی را از علائم مشابه در دیگر بیماری‌ها افتراق دهد، با مصرف بی مورد آنتی بیوتیک توسط بیمار، تشخیص بیماری با اختلال مواجه خواهد شد.

وی گفت: افراد با ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا مشکل پیدا نمی‌کنند، این بیماری‌ها به طور خود به خود خوب می‌شوند، ما آنتی بیوتیک ها را، برای عفونت های جدی نگه داشته ایم، (مانند عفونت مغز، آبسه مغز، عفونت قلب، ذات الریه و....). وی همچنین یادآور شد: اگر با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، باکتری‌ها را به دارو مقاوم کنیم، در آینده هیچ ابزاری برای درمان عفونتها نخواهیم داشت.

دبیر انجمن بیماریهای عفونی متذکر شد: ما ترجیح می‌دهیم عفونت ها را با آنتی بیوتیک های ارزان تر، ساده تر و در دسترس تر درمان کنیم(که طیف اثر کوچکتر و محدودتر ای دارند)، ما مایل نیستیم آنتی بیوتیک های وسیع الطیف و قوی بدهیم، زیرا به دنبال آن، اثرات منفی زیادی خواهیم داشت. ترجیح ما این است که: آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های خطرناک مصرف کنیم، زیرا در صورت پیشامد عفونت جدی برای فرد، این داروها موثر واقع نخواهد شد و فرد به سمت خطر و حتی مرگ سوق داده میشود.

کارشناسی برنامه در پاسخ به این سوال، که آنتی بیوتیک ها چه هستند و چه می کنند؟ و استفاده بی رویه آنها، چه بر سر بشر خواهد آورد؟، گفت: ایران جایگاه دوم جهان در مصرف آنتی بیوتیک ها را دارد و ۱۶ برابر استاندارد جهانی، مصرف آنتی بیوتیک در کشور وجود دارد.

وی در خصوص بایدها و نبایدهای مصرف آنتی بیوتیک ها گفت: زمان مصرف آنتی بیوتیک بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورت نخوردن به موقع آن، سطح خونی آنتی بیوتیک پایین می آید و هیچگونه اثری در درمان نخواهد داشت، به طوری که نخوردن آنتی بیوتیک، بسیار بهتر از نامنظم خوردن آن خواهد بود.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران یادآور شد: هر آنتی بیوتیک، برای بیماری خاصی تهیه شده است و نباید به امید بیشتر شدن اثر آن، دوز دارو را تغییر داد و یا همراه با نوع دیگری از آنتی بیوتیک، مصرف کرد. او همچنین تاکید کرد: گاهی مصرف همزمان آنتی بیوتیک ها با بعضی از داروها ایجاد تداخل دارویی می کند و برای فرد مشکلات زیادی به وجود می آورد،بنابراین لازم است در هنگام تجویز آنتی بیوتیک، پزشک خود را از مصرف داروهای تان، مطلع گردانید.

دکتر آمیتیس رمضانی به مردم توصیه کرد: از اصرار به پزشک برای تجویز آنتی‌بیوتیک خودداری کنند، زیرا با مصرف بی مورد آنتی بیوتیک ها (مانند مصرف آنتی بیوتیک در هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا) حساسیت باکتری ها به دارو را از بین می رود و باکتری های مقاوم به دارو ایجاد می شود و در صورت نیاز به مصرف در دوره‌های بعد، میکروب نسبت به درمان مقاومت نشان می دهد و پزشک مجبور به تجویز آنتی بیوتیک های قوی تری می شود. به همین دلیل است که دنیا به این سمت پیش رفته است، که مصرف آنتی بیوتیک ها را محدود کند، زیرا در آینده هیچ دارویی برای درمان عفونت های جدید و کشنده نخواهیم داشت.

این متخصص عفونی تاکید کرد: تجویز آنتی بیوتیک ها، در کودکان و افراد مسن با دقت و توجه بیشتری انجام گیرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری قابل تجویز هستند، گفت در صورت بروز عفونت در مادر باردار آنتی بیوتیک های بی خطری وجود دارد که لازم است پزشکان، نسبت به تجویز آن اقدام کنند.

مشاهده برنامه

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف