اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 21 آبان 1401

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مورخ ۱۸/ ۸/ 1401 مجری برنامه میزبان محسن لعل حسن زاده، کارشناس فوریت های پزشکی و رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور بود و در خصوص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به گفتگو پرداختند.

کارشناس برنامه گفت: هر ماده ای که وارد بدن میشود و بدن را از عملکرد طبیعی خارج میگرداند، سم نامیده میشود، از شایع‌ترین مسمومیت ها، مسمومیتهای خوراکی، مسمومیت های پوستی، مسمومیت های تزریقی (نیش حشرات و حیوانات نیز جزو این نوع مسمومیت است) و مسمومیت های گازی است.

وی گفت: گازهایی که از طریق استنشاق وارد بدن می شوند، بسیار خطرناک هستند: زیرا جذب سریع تری دارند و شخص را به فوریت دچار مسمومیت می کنند، بنابراین لازم است که افراد علائم را بشناسند و به فوریت اقدامات لازم را انجام دهند.

لعل گفت: گاز مونوکسید کربن را قاتل خاموش می نامیم، این گاز رنگ و بو ندارد و با حواس پنجگانه قابل شناسایی نیست.

وی گفت: مولکول اکسیژن پس از ورود به خون به هموگلوبین متصل می شود و از این طریق، به همه اعضای بدن می رسد. میل ترکیبی گاز مونوکسید کربن با اکسیژن،۲۰۰ برابر میل ترکیبی آن با گاز اکسیژن است، بنابراین با کمترین مقدار گاز مونوکسید کربن در محیط، فرد دچار مسمومیت می گردد.

رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور گفت: در فصل سرما به دلیل راه اندازی وسایل گرمایشی و سوختن ناقص این وسایل، مسمومیت با گاز مونو اکسیدکربن بیشتر است، بنابراین اگر نکات ایمنی و وسایل استاندارد را نشناسیم، به راحتی جان افراد به خطر می‌افتد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که منابع تولید کننده گاز مونوکسید کربن کدامند، گفت: تمام سوخت های فسیلی می توانند تولید کننده گاز CO باشند، سوختن گاز شهری و زغال و همچنین اگزوز خودروها، از منابع اصلی تولید کننده گاز مونوکسید کربن هستند. آبگرمکن و بخاری ها اگر استاندارد نباشند، به راحتی جان افراد را به خطر می‌اندازند.

وی گفت: گاز شهری در حال حاضر شایعترین عامل مسمومیت با گاز co میباشد و عامل ایجاد بیشترین مسمومیت ها در منازل است.

کارشناس برنامه یادآور شد: قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی در منزل و یا در هر مکان دیگری، از باز بودن خروجی دودکش ها اطمینان حاصل کنند(دودکش استاندارد به شکل H میباشد)

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توانیم از عملکرد صحیح شعله مطمئن باشیم، گفت: شعله آبی، احتراق کامل دارد و خروجی آن گاز CO2 است، اما اگر شعله به رنگ زرد بسوزد، سوختن ناقص انجام شده است و گاز CO منتشر می شود.

وی یادآور شد: اگزوز خودروها نیز می تواند گاز CO منتشر کنند، در این بین اگر خروجی اگزوز به داخل کابین نشت یابد، امکان مسمومیت با گاز مونوکسید کربن برای راننده و سرنشینان وجود دارد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال: که برای اطمینان از خروجی وسایل گرمایشی چه باید کرد، گفت: از لوله دودکش به شکلH استفاده کنید، از داغ بودن لوله بخاری اطمینان حاصل کنید، از اتصال لوله به زانویی ، اطمینان حاصل کنید که با تکان های ساده باز نشود و همچنین جریان داشتن هوا در محیط را از جمله اصول اولیه ایمنی محیط نام برد، و تاکید کرد: هرگز کلیه درزهای منزل را نبندید، تا اجازه تبادل هوا با محیط وجود داشته باشد.

رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور در پاسخ به این سوال، که در مواجهه با افرادی که دچار علائم مسمومیت شده اند، چه کنیم، گفت: اولین کار، برقراری تهویه است، اصلی ترین درمان برای این افراد، تنفس اکسیژن می باشد، در این حالت باید فرد را به محیط آزاد منتقل کنیم، در شرایط وخیم تر ، تنفس از کپسول اکسیژن انجام میشود‌.

او گفت: در افراد بیهوش، شایع‌ترین علت مرگ انسداد راه هوایی است، زیرا زبان شل می شود به عقب برمی گردد و راه هوایی بسته می شود، در این هنگام، توصیه می‌شود: فرد را به پهلو بخوابانیم تا محل عبور هوا باز باشد.

مشاهده برنامه

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف