اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 11 دی 1401

سوختگی حاد

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

2

سوختگی حاد

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما دکتر حمیدرضا علیزاده فوق تخصص جراحی ترمیمی و سوختگی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص برخورد اولیه با بیماران دچار سوختگی حاد به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که سوختگی حاد چیست؟، گفت: سوختگی حاد، شامل شرایط ساعت‌های اولیه سوختگی است، که بخصوص زمانی مطرح است، که بیمار هنوز وارد بیمارستان نشده است و عوارض هنوز بر روی عضو، ایجاد نشده باشد. تا یک هفته اول از زمان مواجهه با عوامل حرارتی را سوختگی حاد می نامند که بسیار برهه مهمی از نظر زمانی محسوب می‌شود، اگر سوختگی‌ها در این مدت، درست درمان نشوند، عوارض جبران‌ناپذیر جسمی بر جای خواهد گذاشت.

علیزاده گفت: یکی از نواحی رایج سوختگی، ناحیه آرنج ها و گردن است، که با عارضه ای به نام: انقباض ناحیه سوختگی، مواجه خواهیم شد، این عارضه بسیار دردناک است و نیاز به مراحل متعدد جراحی دارد. وی افزود: یکی از موثرترین درمان ها در پوست سوخته (نکروز شده)، برداشتن بافت نکروز (بافت مرده) می باشد، که بر روی آن، پیوند(graft) انجام می شود. graft: شامل انتقال پوست، بدون اعصاب و عروق است که به نواحی سوخته شده، زده میشود.(بافت مورد نیاز این عمل، معمولا از ناحیه ران ها صورت می پذیرد)

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، پوست را جزو مهمترین اعضای بدن دانست و گفت: سوختگی به ۴ درجه اصلی تقسیم بندی می شود:سوختگی درجه یک: سطحی ترین نوع سوختگی است، آفتاب سوختگی از رایج‌ترین نوع سوختگی های درجه یک محسوب میشود، که معمولاً با مصرف پماد های ضد آفتاب و ‌....، ترمیم می یابد.

در سوختگی درجه ۲: معمولاً با تاول های مواجه می‌شویم، که گاهی خونرسانی به عضو را به مخاطره می‌اندازد، مانند: تاول بر روی انگشتان دست، در این شرایط کشیدن مایع تاول در شرایط استریل توصیه می شود. سوختگی درجه ۲ به دو نوع A وB تقسیم بندی میشود.( در سوختگی نوع A، لایه درم درگیر نشده است، اما در سوختگی نوع B، لایه درم درگیر شده است)

وی یادآور شد: در سوختگی درجه ۳، درم آسیب دیده است، این افراد کاندید اتاق عمل هستند. گاهی تاندون ها و عضلات نیز، در این نوع سوختگی آسیب می بینند، که هر چه سریعتر نیاز به عمل می باشد، تا عملکرد عضو آسیب دیده را برگردانیم.

این استاد دانشگاه، سوختگی درجه ۴ را، آسیب دیدن بافت استخوان نامید، که در این صورت، انجام پاکسازی بافت تیره استخوان، ضرورت دارد. در این گونه سوختگی ها، گاهی به پیوند استخوان نیز نیاز است. (در پیوند و انتقال اینگونه سوختگی ها، پوست با کلیه لایه ها منتقل می شود) وی متذکر شد: بعد از انجام این عمل ها، موضع پیوند شده نیاز به مراقبت های اختصاصی دارد و باید به طور مداوم از نظر زنده بودن کنترل شود.(۴۸ ساعت اول پیوند، نیاز رسیدگی بسیار زیادی دارد)

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بخش عمده سوختگی‌های کودکان، حاصل بی‌مبالاتی اطرافیان است. وی تاکید کرد: سوختگی یک آسیب کشنده است و مهلک ترین تروما یا آسیب در افراد محسوب می شود، متاسفانه بیمارستان های سوختگی، روزانه با موارد مرگ و میر زیادی روبرو هستند. علیزاده بهترین توصیه در مورد سوختگی را، پیشگیری، آموزش و احتیاط دانست.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در چه نوع سوختگی هایی، احتمال قطع عضو بالاتری وجود دارد؟، گفت: شایعترین قطع عضو ها در سوختگی های الکتریکی بخصوص با ولتاژ بالا اتفاق می افتد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که سوختگی چه زمانی تهدید کننده حیات فرد است؟، گفت: این پاسخ به قدرت بدنی افرد بستگی دارد: در افراد جوان، افرادی که از روحیه بالاتری بالاتری برخوردارند و همچنین در خانواده هایی که از آسیب دیدگان سوختگی بخوبی مراقبت میکنند، مقاومت بیشتری نسبت به سوختگی وجود دارد و احتمال بهبودی این افراد بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری های ترمیمی و سوختگی گفت: در سوختگی الکتریکی ،ممکن است در ابتدا مفاصل حرکت داشته باشند ولی در اثر فشار قوی برق، اعصاب و عروق اصلی تخریب می شوند و ممکن است در طی ۴۸ ساعت اول بعد از سوختگی، با لخته شدن خون در عروق، مواجه شویم که باعث تخریب عضو میگردد. وی به اینگونه آسیب دیدگان تاکید کرد: پس از سوختگی الکتریکی، به فوریت به مراکز درمانی مراجعه کنند، تا طی عمل جراحی فوری، از تخریب عضو جلوگیری بعمل آید.

وی یادآور شد: سوختگی های شیمیایی بیشتر در محیط های کار اتفاق می‌افتد( صنایع مربوط به رنگ) و یا خانم هایی که در منزل از مواد شوینده اسیدی یا بازی استفاده می کنند، که ممکن است بخار حاصل از این مواد، با تخریب مجاری تنفسی فوقانی همراه باشد. در این موارد، فرد آسیب دیده، باید فوراً از محیط خارج شود، تا از تماس بیشتر با مواد سوزاننده جلوگیری شود و در صورت نیاز، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

علیزاده در پاسخ به این سوال، که آفتاب سوختگی، اگر به کرات اتفاق بیفتد، با ایجاد چه مشکلاتی در پوست همراه خواهد بود؟، گفت: تماس های زیاد با اشعه UV آفتاب، ممکن است بدخیمی هایی در پوست ایجاد کند و با تغییر رنگ خالهای آن ناحیه همراه باشد، یا ضایعاتی در پوست ایجاد شود، که این تغییرات بیشتر در کشاورزانی که در معرض شدید نور آفتاب قرار دارند، دیده می شود.

 

آخرین اخبار

فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار

نظرات

مانده : (1000) حرف