اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 11 دی 1401

سوختگی حاد

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

سوختگی حاد

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما دکتر حمیدرضا علیزاده فوق تخصص جراحی ترمیمی و سوختگی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص برخورد اولیه با بیماران دچار سوختگی حاد به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که سوختگی حاد چیست؟، گفت: سوختگی حاد، شامل شرایط ساعت‌های اولیه سوختگی است، که بخصوص زمانی مطرح است، که بیمار هنوز وارد بیمارستان نشده است و عوارض هنوز بر روی عضو، ایجاد نشده باشد. تا یک هفته اول از زمان مواجهه با عوامل حرارتی را سوختگی حاد می نامند که بسیار برهه مهمی از نظر زمانی محسوب می‌شود، اگر سوختگی‌ها در این مدت، درست درمان نشوند، عوارض جبران‌ناپذیر جسمی بر جای خواهد گذاشت.

علیزاده گفت: یکی از نواحی رایج سوختگی، ناحیه آرنج ها و گردن است، که با عارضه ای به نام: انقباض ناحیه سوختگی، مواجه خواهیم شد، این عارضه بسیار دردناک است و نیاز به مراحل متعدد جراحی دارد. وی افزود: یکی از موثرترین درمان ها در پوست سوخته (نکروز شده)، برداشتن بافت نکروز (بافت مرده) می باشد، که بر روی آن، پیوند(graft) انجام می شود. graft: شامل انتقال پوست، بدون اعصاب و عروق است که به نواحی سوخته شده، زده میشود.(بافت مورد نیاز این عمل، معمولا از ناحیه ران ها صورت می پذیرد)

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، پوست را جزو مهمترین اعضای بدن دانست و گفت: سوختگی به ۴ درجه اصلی تقسیم بندی می شود:سوختگی درجه یک: سطحی ترین نوع سوختگی است، آفتاب سوختگی از رایج‌ترین نوع سوختگی های درجه یک محسوب میشود، که معمولاً با مصرف پماد های ضد آفتاب و ‌....، ترمیم می یابد.

در سوختگی درجه ۲: معمولاً با تاول های مواجه می‌شویم، که گاهی خونرسانی به عضو را به مخاطره می‌اندازد، مانند: تاول بر روی انگشتان دست، در این شرایط کشیدن مایع تاول در شرایط استریل توصیه می شود. سوختگی درجه ۲ به دو نوع A وB تقسیم بندی میشود.( در سوختگی نوع A، لایه درم درگیر نشده است، اما در سوختگی نوع B، لایه درم درگیر شده است)

وی یادآور شد: در سوختگی درجه ۳، درم آسیب دیده است، این افراد کاندید اتاق عمل هستند. گاهی تاندون ها و عضلات نیز، در این نوع سوختگی آسیب می بینند، که هر چه سریعتر نیاز به عمل می باشد، تا عملکرد عضو آسیب دیده را برگردانیم.

این استاد دانشگاه، سوختگی درجه ۴ را، آسیب دیدن بافت استخوان نامید، که در این صورت، انجام پاکسازی بافت تیره استخوان، ضرورت دارد. در این گونه سوختگی ها، گاهی به پیوند استخوان نیز نیاز است. (در پیوند و انتقال اینگونه سوختگی ها، پوست با کلیه لایه ها منتقل می شود) وی متذکر شد: بعد از انجام این عمل ها، موضع پیوند شده نیاز به مراقبت های اختصاصی دارد و باید به طور مداوم از نظر زنده بودن کنترل شود.(۴۸ ساعت اول پیوند، نیاز رسیدگی بسیار زیادی دارد)

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بخش عمده سوختگی‌های کودکان، حاصل بی‌مبالاتی اطرافیان است. وی تاکید کرد: سوختگی یک آسیب کشنده است و مهلک ترین تروما یا آسیب در افراد محسوب می شود، متاسفانه بیمارستان های سوختگی، روزانه با موارد مرگ و میر زیادی روبرو هستند. علیزاده بهترین توصیه در مورد سوختگی را، پیشگیری، آموزش و احتیاط دانست.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که در چه نوع سوختگی هایی، احتمال قطع عضو بالاتری وجود دارد؟، گفت: شایعترین قطع عضو ها در سوختگی های الکتریکی بخصوص با ولتاژ بالا اتفاق می افتد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که سوختگی چه زمانی تهدید کننده حیات فرد است؟، گفت: این پاسخ به قدرت بدنی افرد بستگی دارد: در افراد جوان، افرادی که از روحیه بالاتری بالاتری برخوردارند و همچنین در خانواده هایی که از آسیب دیدگان سوختگی بخوبی مراقبت میکنند، مقاومت بیشتری نسبت به سوختگی وجود دارد و احتمال بهبودی این افراد بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری های ترمیمی و سوختگی گفت: در سوختگی الکتریکی ،ممکن است در ابتدا مفاصل حرکت داشته باشند ولی در اثر فشار قوی برق، اعصاب و عروق اصلی تخریب می شوند و ممکن است در طی ۴۸ ساعت اول بعد از سوختگی، با لخته شدن خون در عروق، مواجه شویم که باعث تخریب عضو میگردد. وی به اینگونه آسیب دیدگان تاکید کرد: پس از سوختگی الکتریکی، به فوریت به مراکز درمانی مراجعه کنند، تا طی عمل جراحی فوری، از تخریب عضو جلوگیری بعمل آید.

وی یادآور شد: سوختگی های شیمیایی بیشتر در محیط های کار اتفاق می‌افتد( صنایع مربوط به رنگ) و یا خانم هایی که در منزل از مواد شوینده اسیدی یا بازی استفاده می کنند، که ممکن است بخار حاصل از این مواد، با تخریب مجاری تنفسی فوقانی همراه باشد. در این موارد، فرد آسیب دیده، باید فوراً از محیط خارج شود، تا از تماس بیشتر با مواد سوزاننده جلوگیری شود و در صورت نیاز، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

علیزاده در پاسخ به این سوال، که آفتاب سوختگی، اگر به کرات اتفاق بیفتد، با ایجاد چه مشکلاتی در پوست همراه خواهد بود؟، گفت: تماس های زیاد با اشعه UV آفتاب، ممکن است بدخیمی هایی در پوست ایجاد کند و با تغییر رنگ خالهای آن ناحیه همراه باشد، یا ضایعاتی در پوست ایجاد شود، که این تغییرات بیشتر در کشاورزانی که در معرض شدید نور آفتاب قرار دارند، دیده می شود.

 

آخرین اخبار

بیماری ام اس چاقی و باورهای نادرست تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان سرطان های شایع در کودکان جوشهای صورت انواع خال های پوستی سرطان پستان سرطان کلیه بیماری واریس خشکی چشم تاثیر آلودگی هوا بر سلامت فعالیت‌های ورزشی در هنگام آلودگی هوا پارگی مینیسک زانو کبد چرب سوختگی حاد سکته قلبی جراحی های چاقی و متابولیک روماتیسم مفصلی زردی (یرقان) علل جراحی در یبوست مزمن کودکان بدخیمی های روده بزرگ قدردانی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران از مدیر شبکه سلامت سیما قانون هوای پاک و دستورالعمل‌های اجرایی آن بازگشت اسید معده به مری خونریزی بینی در کودکان بیماری آلزایمر آرتروز عفونت گوش و عوارض آن در کودکان پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی روز معلولین در شبکه سلامت سیما کمر درد در ورزشکاران روز پرستار در شبکه سلامت سیما زخم معده سندروم روده تحریک پذیر در کودکان آفت دهان در کودکان دیابت در بارداری درمان های دیابت دیابت، عوارض و معاینات دوره ای آن دیابت، پیشگیری و عوامل خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن رادیولوژی مداخله ای و کاربردهای آن آنفولانزا در مادران باردار و تاثیر آن بر روی مصرف منطقی آنتی بیوتیک تعویض مفصل زانو بیماری های کیسه صفرا تغذیه و تقویت سیستم ایمنی بدن زایمان زودرس توصیه های طب سنتی در فصل پاییز تنبلی کودکان و نوجوانان در بیدارشدن صبحگاهی بیماری دست، پا و دهان

نظرات

مانده : (1000) حرف