اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 30 بهمن 1401

دردهای گردن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

0

دردهای گردن

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

در برنامه ضربان 25 بهمن شبکه سلامت سیما، رامین کردی متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص دردهای گردن به گفتگو پرداخت.

کارشناس برنامه میزان شیوع کمردرد در کشور را هم اندازه متوسط جهانی و حدود ۱۵ درصد دانست و گفت: موارد جدید این بیماری به دلیل استفاده زیاد از موبایل و همچنین کاهش فعالیت جسمی رو با افزایش است.

استاد تمام دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا گردن درد می تواند ارثی باشد؟ پاسخ مثبت داد و گفت: در بعضی از خانواده ها میزان گردن درد به به دلایلی از جمله: شکل مفاصل، آسیب پذیری دیسک و...، بیشتر دیده میشود. همچنین افزود آمار ابتلا به گردن درد در خانم ها بیشتر از مردان است.

کردی یادآور شد: در تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیده ایم که نه تنها گردن درد بلکه کمر درد نیز با افزایش وزن ارتباط مستقیمی دارد. با افزایش وزن و به دنبال آن افزایش قطر شکم، برای حفظ تعادل، پشت به عقب و گردن به جلو متمایل می‌شود که این تغییر شکل افزایش دردهای گردنی را به همراه خواهد داشت.

این استاد دانشگاه، ثابت نگه داشتن گردن در ساعات طولانی و در یک وضعیت خاص را از علل دیگر گردن درد دانست (دندانپزشکان) او به این گونه افراد توصیه کرد هر ۱۵ دقیقه یکبار گردن خود را در جهت های مختلف حرکت دهید، وی همچنین تاکید کرد: اگر انسان ها در محیط کار از حمایت اجتماعی برخوردار باشند و احساس رضایت کنند، ناخودآگاه درد کمتری را احساس میکند.

این متخصص پزشکی ورزشی یادآور شد: افرادی که درگیری شغلی استرس‌زا دارند بیشتر دچار گردن درد می شوند بنابراین کاهش میزان استرس محیطی در کاهش این گونه درد ها تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: گردن در حالت عادی وزنی حدود ۵ الی ۶ کیلوگرم را تحمل میکند اما وقتی که حدود ۱۵ درجه به جلو خم میشود این فشار به میزان قابل توجهی افزایش می یابد به طوری که اگر خم شدن گردن به ۶۰ درجه برسد، حدود ۳۰ الی ۶۰ کیلو گرم وزن بر روی گردن فشار وارد می کند.

کردی در پاسخ به این سوال که آیا سردرد می‌تواند حاصل مشکلات گردنی باشد؟ گفت: بعضی سردردها منشا گردنی دارند به طور مثال: وقتی عضلات گردنی سفت و یا گردن مبتلا به آرتروز شود باعث ایجاد سردرد در فرد می‌شود.

وی ادامه داد: گردن دردی به نام گردن درد پیامکی وجود دارد که به دنبال کار کردن زیاد با تلفن همراه ایجاد میشود، وی همچنین افراد را به محدود کردن استفاده از موبایل و همچنین به گرفتن مستقیم موبایل، جلوی چشم ها توصیه کرد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، دیسک ها را یکی از مهمترین اعضای بدن دانست که فاقد عروق خونی هستند و تغذیه آنها توسط عروق کوچک اطراف آن ها صورت می پذیرد، این عروق کوچک در مصرف کنندگان سیگار و قلیان بسته می‌شوند که باعث تبدیل شدن دیسک به آرتروز میشود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا تنش ها می توانند باعث گردن درد شوند؟ گفت: بله، اضطراب و افسردگی احساس درد در فرد را تشدید می‌کند و حتی باعث احساس کردن بیشتر درد می شود، وی تاکید کرد: اگر حمایت اجتماعی از افراد افزایش یابد میزان گردن درد کمتر میشود.

کارشناس برنامه ادامه داد: افراد بعد از سن ۵۰ سالگی ممکن است با بیرون زدگی دیسک بدون علامت مواجه باشند که مشکلی محسوب نمی شود اما اگر این دیسک های بیرون زده بر ریشه های عصبی فشار وارد کنند، باعث ایجاد گزگز و مورمور در اندامها میشود که بسته به محل دیسک می تواند بر قدرت اندامهای تحتانی (تعادل در راه رفتن و حتی بی اختیاری ادرار و مدفوع) تاثیر بگذارد.

کردی در پاسخ به این سوال که آیا مصرف مسکن ها در تخفیف اینگونه دردها تأثیرگذار است؟گفت: در مشکلات ستون فقرات باید درد را کاهش داد زیرا در این حالت فرد کلافه است و آرامش ندارد، در این موارد اگر به هر شکل بتوان درد را کاهش داد، خود نوعی درمان محسوب می شود.

وی ادامه داد: یکی از مسکن های مصرفی در این گونه دردها داروی مسکن ضد التهاب غیر استروئیدی است مانند: ژلوفن، بروفن و دیکلوفناک، مصرف این داروها با کاهش التهاب و ورم دیسک همراه است، بیشتر این دردها به علت ورم و مواد التهابی است که از دیسکها خارج می‌شود بنابراین خوردن این داروها، به میزانی که پزشک تجویز کرده است حتماً توصیه می شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا شکاندن قولنج گردن کار صحیحی است؟ گفت: قولنج گیری و مشت و مال از زمانهای قدیم کمک کننده بوده است، گاهی حرکت ناگهانی گردن باعث قفل شدن گردن می شود که با قولنج گیری صحیح باز می گردد، تنها یک استثنا وجود دارد، و آن زمانی است که دیسک گردن بیرون زده باشد که ممکن است: قولنج گیری با آسیب گردن همراه باشد، وی افزود: قولنج گیری در کاهش دردهای عضلات و مفاصل کمک کننده است.

آخرین اخبار

برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی نشست مسئولین فدراسیون ورزش های ناشنوایان با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سیما «صرع در سالمندان» نشست مدیر شبکه سلامت و سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت . «عوامل موثر در ایجاد آرتروز زانو» «اثر انگشت» خیرین حوزه سلامت در قاب شبکه سلامت سیما «تازه‌های دندانپزشکی» پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402

نظرات

مانده : (1000) حرف