اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

دو شنبه 23 مرداد 1402

ویروس HPV

برنامه مادر کودک 22 مرداد

2

زگیل تناسلی

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما 22 مرداد، مریم کرمعلی متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ اختلالات کف لگن در خصوص زگیل تناسلی به گفتگو پرداخت.
کرمعلی گفت: HPV ویروسی است که بیش از ۲۰۰ نوع مختلف دارد و تنها انسان ها را به خود مبتلا میکند و عامل اصلی زگیل های تناسلی محسوب میشود. وی ادامه داد: ۴۰ نوع از این ویروس، ناحیه تناسلی را درگیر میکنند و بعضی از انواع دیگر نیز، عامل زگیل های پوستی غیر تناسلی هستند که در قسمت های مختلف بدن مانند: دست ها ظاهر می‌شوند.
وی افزود: از هر ۱۰ خانم، ۸ نفر از آن ها در طول زندگی خود مبتلا به ویروس HPV می‌شوند زیرا در صورت رابطه با فرد آلوده، احتمال ابتلا به این ویروس بالای ۷۵ درصد است.
میهمان برنامه یادآور شد: ابتلا به ویروس HVP معمولا باعث بروز عارضه پوستی نمیشود و در بسیاری از موارد نهفته است. همچنین انواع خوش خیم این ویروس، بیشتر از انواع بد خیم آن باعث ایجاد ضایعات پوستی و زگیل میشوند. زگیل: ضایعه پوستی برجسته و هم رنگ با پوستی است که در نواحی تناسلی، در نقاطی که بیشترین تماس را حین رابطه جنسی دارند پدیدار میشود، مانند: حد فاصل واژن و مقعد، اما در هر نقطه دیگر تناسلی و مقعد نیز میتواند پدیدار شود.
کرمعلی اشاره کرد: ویروس HPV می‌تواند دهان و حلق را نیز به خود آلوده کند که می‌تواند باعث سرطان های دهان و حلق شود. این نوع آلودگی در مردان شایع تر است.
وی هشدار داد: افرادی که آلوده به این ویروس بوده ولی بدون علامت هستند نیز ناقل محسوب میشوند و می‌توانند ویروس HPV را به شریک جنسی خود منتقل سازند.
این متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV(گارداسیل) یازده تا دوازده سالگی است، اما قبل از آن نیز میتوان تزریق واکسن را انجام داد. اگر فرد زیر ۱۵ سال سن داشته باشد، ۲ دوز کافی است که دومین دوز ۶ ماه بعد از دوز اول تزریق میشود.
وی گفت: ۸۵ درصد افراد به ویروس تبخال(HSV) مبتلا هستند که این ویروس با ویروس HPV متفاوت است. ویروس HSV به طور معمول ضایعاتی دور دهان و بینی ایحاد میکنند که از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است.
برنامه مادر کودک همه روز از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست «بهداشت خواب» جلسه وبیناری مدیران شبکه سلامت سیما با شبکه «دکتر» روسیه ویروس HPV ماده مخدر گل زائران اربعین مراقب گرمای زیاد باشند اختلال پانیک مشکلات شیردهی در مادران عوامل آسیب زای جنین(تراتوژن ها) توصیه‌های تغذیه‌ای برای پیشگیری از گرمازدگی با ارسال نامه‌ای به رئیس رسانه ملی صورت پذیرفت؛ ترشحات و عفونت های بانوان پوشش اخبار پیاده روی اربعین حسینی در شبکه سلامت سیما تغذیه و نوشیدنی های مناسب فصل تابستان راههای پیشگیری از گرمازدگی خود مراقبتی برای کم کردن نیاز به اهدای خون تراتوژن ها (عوامل مضر و آسیب رسان) در دوران بارداری و شیردهی سنگ کیسه صفرا بیماری هپاتیت تغذیه مادران شیرده هموفیلی در کودکان و حمایت از این بیماران برای صبحانه چه بخوریم؟ درد های لگنی در بانوان به امید دیدار داروهای ممنوعه در سفر به عراق چیست؟ ویژه های دهه محرم در شبکه سلامت دیدار مدیر شبکه سلامت با رئیس سازمان بهزیستی کشور لزوم توجه به غربالگری فرهنگی در حوزه ناشنوایان پرستار بتی

نظرات

مانده : (1000) حرف