اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 6 آبان 1402

جراحی‌های چاقی

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما محمد کرمان ساروی، فلوشیپ جراحی چاقی و رئیس انجمن جراحی چاقی ایران، در خصوص باورهای درست و نادرست در باره جراحی‌های چاقی به گفتگو پرداخت.

1

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سازمان بهداشت جهانی، از چاقی  به عنوان مادر تمامی بیماری‌هایی که می‌تواند منجر به عوارض زیادی از جمله: سندروم متابولیک، افزایش فشار خون و دیابت، سندروم تخمدان پلی کیستیک و عامل ایجاد کننده انواعی از سرطانها است، نام برد. وی ادامه داد: با پیشگیری و درمان چاقی میتوان از بروز و پیشرفت انواع سرطان‌ها جلوگیری کرد.

وی متذکر شد: این باور غلط است، که چاقی را عدم تناسب اندام بدانیم، زیرا زیبایی بعد آخر درمان چاقی است. چاقی یک بیماری مزمن است و باید به شکل جدی با آن برخورد کرد.

ساروی در پاسخ به این سوال که شاخص‌های مختلف چاقی کدامند؟، گفت: نمای توده بدنی یا BMI، مهمترین شاخص درجه چاقی، محسوب میشود. اگر فرد BMI بالای ۳۰ داشته باشد، چاق محسوب می‌شود. وی چاقی درجه یک را با ۹/BMI= ۳۰-۳۴ و چاقی درجه ۲ را  ۴۰_۳۵ و چاقی درجه ۳ را با نمایه توده بدنی بالاتر از ۴۰ دانست.

وی ادامه داد: هر فردی که نمای توده بدنی بالای ۳۰ داشته باشد، الزاماً کاندید جراحی چاقی نیست، تنها در صورتی که فرد نمای توده بدنی بالای ۳۵ داشته باشد و یا BMI بالای ۳۰ ای که با بیماری‌های زمینه‌ای (دیابت و فشار خون بالا)همراه باشد، می‌توانند کاندید جراحی چاقی قرار بگیرند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: جراحی چاقی، آخرین روش درمان است، افراد باید در ابتدا با تغییر سبک زندگی ( ورزش و تغذیه سالم) و در صورت تجویز پزشک، مصرف داروهای مورد تایید درمان چاقی، به کاهش وزن خود کمک کنند، جراحی چاقی، تنها در آخرین مرحله درمان، پیشنهاد می‌شود.


وی در پاسخ به این سوال، که جراحی‌های چاقی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟، گفت: وقتی در مورد جراحی چاقی یا متابولیک صحبت می‌شود، بدین معناست که بر سندروم متابولیک فرد تاثیرگذار است. (مانند لیپولیز) 
وی از اسلیو معده به عنوان جراحی ماندگاری که باعث تغییر در دستگاه گوارش می‌شود نام برد. (مانند خارج کردن بخشی از معده )
در جراحی بای پس نیز، مقدار جذب مواد غذایی فرد را نیز تغییر می‌دهند. گاهی با استفاده از ترکیب این دو نوع جراحی، هم دستگاه گوارش را کوچک می‌کنند و هم با استفاده از مکانیسمی جذب غذا را تغییر می‌دهند. قابل ذکر است: انواع جراحی‌ها کلاً بر حسب شاخص توده بدنی انجام می‌شود.

ساروی ادامه داد: با توجه به کاهش میزان جذب ویتامین‌ها به دنبال عمل اسلیو و بای پس،(به دلیل کاهش حجم معده و سرعت خروج مواد از روده کوچک)، قطعاً افراد نیاز به دریافت مکمل‌ دارند. وی افزود: با توجه به خطرات چاقی در بروز انواع بیماری‌ها و عوارض اندک جراحی‌های چاقی(۰/۵ درصد خونریزی، ۰/۵ درصد آمبولی، ۰/۵ نشت و ۱ در هزار با خطر فوت فرد، همراه است.

این فلوشیپ جراحی های چاقی افزود: این باور غلط است که پس از انجام جراحی‌های چاقی، احتمال بازگشت چاقی وجود ندارد. داشتن سبک زندگی سالم ( رژیم غذایی صحیح و تحرک کافی و ورزش) از ضروریات حفظ وزن متعادل، پس از اینگونه جراحی هاست.

کارشناس برنامه، پزشک متخصص جراحی های چاقی را، تنها فرد صلاحیت دار، برای انتخاب نوع جراحی دانست، به طور مثال: در فرد حجیم خوار، اسلیو کاندید عمل است، اما در فرد ریزه‌خوار، عمل بایپس توصیه می‌شود.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنج شنبه ساعت۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش میشود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف