اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 20 آبان 1402

روماتیسمی ستون فقرات

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما احمدرضا جمشیدی فوق تخصص روماتولوژی در خصوص بیماری‌های روماتیسمی ستون فقرات به گفتگو پرداخت.

0

کارشناس برنامه در پاسخ به این سؤال که چند درصد از بیماریهای ستون فقرات را بیماریهای روماتیسمی این عضو تشکیل میدهد؟، گفت:
اگر بیماری‌ آرتروز و کمردردهای مکانیکی را که شایع‌ترین علت بیماری‌های ستون فقرات هستند، کنار بگذاریم، دومین روماتیسم شایعی که در دسته بیماریهای التهابی قرار می‌گیرد، روماتیسم‌های ستون فقرات است که ۰/۲٪ تا ۰/۵٪ افراد جامعه را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: در عده ای از مبتلایان به بیماری‌های روماتیسمی، فاکتورهای خونی روماتیسمی در خون، منفی است (سرونگاتیو) و تشخیص بیماری برای این افراد، تنها توسط انجام معاینات بالینی امکان پذیر است، همچنین افزود: قدم اصلی در تشخیص بیماری‌های روماتیسمی، انجام یک معاینه دقیق و شرح حال کامل می‌باشد و آزمایشات تنها جهت تایید تشخیص بیماری، درخواست می‌شود.

این فوق تخصص روماتولوژی گفت: شایع‌ترین بیماری روماتیسمی، التهاب ستون فقرات (اسپوندیلیت آنکلوزان) است که با ایجاد التهاب در ستون فقرات و زائده‌های استخوانی بر روی آن، باعث جوش خوردن مهره‌های ستون فقرات به یکدیگر در این بیماران می‌شود.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که بیماری التهابی ستون فقرات چگونه ایجاد می‌شود؟، گفت: مانند تمام بیماری‌های خود ایمنی دیگر، این بیماری نیز ژنتیکی است (یک فاکتور ژنتیک به نام HLAB27، در این بیماران ایجاد شده است) که تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به بیماری التهابی ستون فقرات این ژن را دارا هستند. در کشور ایران حدود ۷۶ درصد بیماران مبتلا به این بیماری، از نظر وجود این ژن، ,مثبت هستند..

احمدرضا جمشیدی یادآور شد: در بیماری‌های روماتیسمی درد علامت بسیار مهمی است، وی افزود: کمردردهای مکانیکی (مانند دیسک بین مهره ای) با استراحت بهتر و با فعالیت بدتر میشوند و کمردردهای التهابی، برعکس در استراحت ایجاد می‌شوند و با فعالیت بهتر می‌شوند. در فردی که کمردرد روماتیسمی دارد، صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب خشکی بدن، همراه با کمر درد دارد، که  پس از شروع فعالیت بدنی بهتر می‌شود.

وی گفت: متاسفانه مشکلی که در این بیماری وجود دارد، دیر مراجعه کردن بیماران است، زیرا زمان طلایی درمان از دست می‌رود یکی دیگر از مشخصه‌های این بیماری ،درد مفصل لگن است. (مفصل ساکرو ایلیاک که بین استخوان خاجی و بال لگن قرار دارد، دردناک می‌شود)


کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که مراحل اولیه درمان این بیماری چیست؟، گفت داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند: بروفن، ایندومتاسین و ناپروکسون، در مراحل اولیه بیماری تجویز می‌گردد، که باعث خاموش شدن التهاب در این بیماری می‌شود. مصرف این داروها همچنین از ایجاد زائده‌های استخوانی و یا تسریع در ایجاد آنها، جلوگیری می‌کند. با مصرف این داروها، جوش خوردن مهره‌ها بر روی هم را، به تاخیر می‌اندازد.

وی به این بیماران توصیه کرد: این داروها تنها مسکن نیستند و جنبه درمانی دارند، هرگز آنها را بدون نظر پزشک قطع نکنید

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

نشست مشاور ریاست و رئیس شورای عالی ارتباطات و رسانه دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با مدیر تامین برنامه شبکه سلامت سنگ های کلیه سوء هاضمه گوش درد تشکیل کمیته مشترک شبکه سلامت سیما و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تدابیر طب ایرانی در روزهای آلودگی هوا نشست هم اندیشی مدیران شبکه سلامت سیما و اعضای هیئت مدیره انجمن علمی پزشکان کودکان ایران تدارک ویژه شبکه سلامت در آستانه هفته بسیج بیماری‌های چشمی مرتبط با دیابت تقدیر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا از شبکه سلامت سیما روماتیسمی ستون فقرات آنفولانزا دوران سالمندی جراحی‌های چاقی کبد چرب تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از برنامه "کشیک سلامت" شبکه سلامت سیما اهمیت تغذیه سالم مشکلات پوستی اولین گفتگوی تلویزیونی رییس جدید سازمان نظام روانشناسی کشور؛ به میزبانی شبکه سلامت سیما صورت گرفت حساسیت‌های فصلی عمو پورنگ در شبکه سلامت سیما بیماری‌های سیستم عصبی جنین در دوران بارداری نارسایی قلبی فصل جدید برنامه " حال خوب " دستاوردی بزرگ برای شبکه سلامت و جامعه پرستاری کشور کبد چرب بهره مندی شبکه سلامت از ظرفیت انجمن های علمی؛ این بار انجمن روانپزشکی ایران معاینات دوره ای چشم تغذیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن " ویژه برنامه های شبکه سلامت در هفته دفاع مقدس " واریس راه های کاهش وزن مادران شاغل و تعادل بین کار و امور منزل تغییر الگوی بیماری‌های گوارشی کیف و کفش مناسب برای دانش آموزان «یا شافی» شبکه سلامت در روز شهادت امام هشتم اضافه وزن و راه‌های کاهش سینوزیت " استودیو سلامت اربعین" بیماری‌های پستان کم شنوایی بیماری‌های التهابی روده تغذیه و سلامت پوست و مو علل تغییر رنگ ادرار سرو سپید، ویژه برنامه روز پزشک شبکه سلامت انتخاب کفش مناسب قدردانی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از " شبکه سلامت سیما " توصیه هایی برای زائرین اربعین برای جلوگیری از گرمازدگی و اسهال و استفراغ مناسب سازی محیط برای کم توانان کمک به نوجوانان برای انتخاب درست

نظرات

مانده : (1000) حرف