اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

شنبه 4 آذر 1402

گوش درد

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما پدرام برقعی متخصص گوش و حلق و بینی، فوق تخصص گوش و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص «گوش درد» به گفتگو پرداخت.

0

برقعی با شروع این مطلب که گوش درد یکی از شکایت‌های شایعی است که متخصصین و پزشکان به عنوان یک درد شایع با آن روبرو هستند، افزود: گوش دردها به دو دسته: با منشا گوش (گوش خارجی، میانی، داخلی و نواحی اطراف آن) و در نوع دوم: با منشا غیر گوش، که در این حالت ساختار گوش کاملاً سالم است و درد از دیگر مناطق دیگر بدن، که عصب مشترک با گوش دارند، به این منطقه ارجاع میشود، این نوع دوم از دردها بسیار شایعند و دردهای ارجاعی نام دارند.
وی در پاسخ به این سوال که علت صدای گوش چیست؟، گفت: وزوز گوش و صداهای اضافی که توسط بیمار احساس می‌شود، مشکل بسیار شایعی است. همچنین افزود: تمام فعالیت‌های بدن از جمله جریان خون در سر و یا هر حرکت فیزیکی دیگر مانند: نفس کشیدن، صداهایی ایجاد میکنند که قابل شنیدن است. البته در مواردی گیرنده‌های شنوایی (سلولهای مویی) آسیب می‌بینند و باعث درک صداهای غیر طبیعی می‌شود که با شنیدن صدای وزوز همراه است در اکثر موارد و پس از بررسی‌های لازم، این صداها با مشکلی همراه نیستند و باید آنها را نادیده بگیریم تا خللی در زندگی ایجاد نکنند.
میهمان برنامه در پاسخ به این سوال که مهمترین دلایل احساس درد در گوش‌ها چیست؟، گفت :اولین و شایع‌ترین دلیل، عفونت‌های گوش خارجی است. عفونت‌های گوش خارجی، مختص فصول گرم سال است و اغلب به دنبال آب بازی و آب تنی در محیط های آلوده ایجاد میشود، البته افرادی که عادت به دستکاری گوش دارند مستعد ابتلا به عفونت‌های گوش خارجی هستند.
پدرام برقعی تاکید کرد: افراد دیابتی مستعد نوع دیگری از عفونت‌ها، یعنی قارچ‌ها هستند که می‌تواند باعث تخریب استخوان‌های گوش، کف جمجمه، مغز و...،شود، که بسیار خطرناک هستند. وی افزود: اگر یک فرد دیابتی و یا حتی افرادی که مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند، مبتلا به گوش درد شدند، این درد به عنوان یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود و باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.
فوق تخصص گوش ادامه داد: خارش گوش دو علت اصلی دارد: عفونت‌های قارچی و آلرژی و حساسیت‌های پوست (پوست مجرای گوش یکی از نازک‌ترین و حساس‌ترین پوست‌های بدن است و یکی از اولین جاهایی که به آلرژی‌ها حساسیت نشان می‌دهد گوش است) او توصیه کرد: بهترین کار این است که، گوش‌ها را دستکاری نکنید و نخارانید، افرادی که گوش سالمی دارند حتماً باید در حمام گوش خود را بشویند، زیرا مجرای گوش از جنس پوست‌ دیگر قسمت های بدن است و اگر شسته نشود، کبره می‌بندد.
برقعی در پاسخ به این سوال که پیر گوشی چیست؟ گفت: پیرگوشی یک روند طبیعی در بدن است و مانند دیگر اعضای بدن دچار نزول می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از حمام کردن, خشک کردن گوش‌ها لازم است؟ گفت: در اکثر مواقع نیازی به خشک کردن نیست، زیرا چربی مخاط گوش خارجی، باعث خارج شدن رطوبت از گوش می‌شود، اما در صورت تمایل به خشک کردن، یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از باد سشوار است.
کارشناس برنامه، دومین دلیل گوش دردها را گوش دردهای به دنبال عفونت گوش میانی دانست، پس از عفونت‌های سیستم تنفس فوقانی، مانند: حلق و سینوس ها، این عفونت می‌تواند به گوش‌ها منتقل شده و باعث عفونت گوش میانی شود. اگر بیماری ویروسی باشد، خود به خود درمان میشود و اگر چرکی و میکروبی باشد، با درمان مناسب دارویی بهبود می‌یابد.
مهمان برنامه در پاسخ به این سوال که آیا تنها منشا ایجاد گوش درد میکروب‌ها هستند؟، گفت: عامل اغلب عفونت‌های گوش میانی ویروس‌ها هستند و خوردن آنتی بیوتیک نه تنها باعث بهبود عفونت نمی‌شود، بلکه طولانی شدن سیر درمان را نیز به دنبال دارد. او به افراد هشدار داد: از خوردن خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها اجتناب کنید، زیرا این کار، با ایجاد مقاومت میکروبی همراه است.
برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

آخرین اخبار

پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش «رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت» سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری آغاز پخش فصل دوم برنامه «پا به ماه» از شبکه سلامت سیما «ورزش و روزه داری» پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ «آداب سحر و افطار از دیدگاه طب سنتی ایرانی» زخم معده و روش‌های پیشگیری از آن پوکی استخوان و شکستگی استخوان لگن کم خونی در دوران بارداری پیشگیری و کنترل آسم شدید و مقاوم به درمان تکامل مغز در کودکان نشست مدیر شبکه سلامت سیما و معاون پرستاری وزارت بهداشت سوء هاضمه و میکروب «جام‌جم» از برنامه روی آنتن شبکه سلامت گزارش می‌دهد انحراف ستون فقرات «مضرات خود درمانی در بیماری‌های گوارشی» یبوست و راه‌های پیشگیری از آن تغذیه با شیر مادر «سیروز کبدی» «ترشحات پشت حلق» حضور تیم فوتسال شبکه سلامت سیما در جام مدافعان سلامت استان تهران «درمان‌های جایگزین جراحی پروستات» ویژه برنامه انتخاباتی «سپیدِ قانون» از شبکه سلامت اثر انگشت برنامه ای متفاوت بیماری صدف حوادث چشمی اختلالات خلق و خو در بارداری « بهداشت خواب» آب سیاه تدوین سند رسانه ای ویژه معلولین در رسانه ملی علائم دهانی بیماری‌ها عوارض چشمی در بیماری دیابت تپش قلب مراقبت‌های بعد ازIVF تب در کودکان خونریزی‌های مغزی جراحی‌های چاقی ویژه برنامه های شبکه سلامت در روز مادر راهکارهای پیشگیری از سوختگی در کودکان فصل دوم برنامه تلویزیونی «پنجره جمعیت» از یکشنبه 10 دی‌ماه 1402 پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز ۹ دی اهمیت ریز مغذی‌ها ویژه برنامه های شب یلدا از شبکه سلامت سیما ویژه برنامه تکیه ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش زنده عمل های جراحی از شبکه سلامت سیما تغذیه در بیماری‌های کبدی توصیه‌های تغذیه ای در هنگام آلودگی هوا تعامل گسترده شبکه سلامت با انجمن‌های علمی‌ و تخصصی علوم پزشکی کشور انواع جراحی های چاقی

نظرات

مانده : (1000) حرف