اپلیکیشن شبکه سلامت
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یک شنبه 7 شهریور 1400

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی یکی از انحرافات جنسی

0

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی یکی از انحرافات جنسی

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی چیست؟

اختلال نمایشگری جنسی به عنوان اختلال شخصیت و انحراف جنسی شناخته می شود که فرد  برای تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم نیاز دارد آلت تناسلی خود را به کسی که توقعش را ندارد نشان دهد.

اختلال شخصیت نمایشگری

اختلال نمایشگری جنسی یا اختلال شخصیت نمایشگری به نام بدن نمایی یا آلت نمایی یا نمایشگری ( به انگلیسی : Exhibitionism  )  هم شناخته می شود. فردی که مبتلا به این اختلال شخصیتی است ، بدن یا اعضای جنسی خود را در ملاء عام یا مکان نیمه عمومی به نمایش می گذارد. 

اگرچه بدن نمایی در کلوب برهنگی ، به صورت اعتراض سیاسی یا در جمع دوستان ، جزو اختلالات شخصیتی طبقه بندی نمی شود. 

فرد مبتلا به اختلال نمایشگری جنسی با نمایش آلت خود به دیگران از نظر جنسی شدیدا تحریک شده و حتی ممکن است به ارگاسم برسد. بدون این که سعی کند با این فرد ناشناس رابطه جنسی برقرار کند. بعدا با تفکر راجع به این موضوع خود ارضایی کرده لذت می برد. 

در برخورد با چنین افرادی بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید ، فرد مبتلا به این اختلال معمولا به جز نمایش خودش خطر دیگری برای شما ایجاد نمی کند. 

اختلال نمایشگری جنسی در دسته انحرافات جنسی طبقه بندی می شود، در انحراف جنسی فرد در موقعیت ها یا با اشیا یا تصورات و تخیلات غیر معمول به برانگیختگی جنسی و ارگاسم می رسد. 

 

درمان اختلال نمایشگری جنسی , اختلال نمایشگری جنسی , علایم اختلال نمایشگری جنسی

اختلال نمایشگری جنسی از دیدگاه روانشناسی

تا قرن 18 بدن نمایی رفتاری پلید شمرده می شود و تصور می شود ناشی از ضعف رابطه جنسی موفق است و افراد شکست خورده در این زمینه دست به چنین رفتاری می زنند و با به نمایش گذاشتن بدن و به خصوص آلت جنسی می خواهند جلب توجه کرده و کمبودهای جنسی خود را جبران کنند. 

در سال 1877 ، چارلز لاسیکو روانشنان فرانسوی برای اولین بار این پدیده را جزو اختلالات جنسی طبقه بندی کرد. مطالعاتی که بعد از او توسط روان شناسان متعدد از جمله فروید انجام شد نشان داد که اختلال تمایل به نمایشگری در همه انسان ها به خصوص کودکان ، تا حدودی وجود دارد.

 به خصوص مطالعاتی که در مورد علاقه پسربچه ها در مورد به نمایش گذاشتن ادرار کردن خودشان و برهنه شدن دختربچه ها در مقابل افرادی که برایشان جذابیت دارند ، انجام شد. 

به عقیده روان شناسان این تمایل باید به صورت طبیعی در سن بلوغ و در رابطه جنسی با شریک جنسی محو شود ادامه یافتن این تمایل در بزرگسالی به عنوان اختلا جنسی شناخته می شود که باید تحت درمان قرار بگیرد. 

اختلال نمایشگری جنسی در اغلب کشورها به عنوان جرم شناخته شده و فرد نمایشگر دستگیر می شود. 

اختلال شخصیت نمایشگر میتواند معمولا همراه با با وسواس دزدیدن ، سندرم توره و اختلال بیش فعالیت و کم توجهی باشد. 

 

درمان اختلال نمایشگری جنسی , اختلال نمایشگری جنسی , علایم اختلال نمایشگری جنسی

محیط های مناسب برای فرد مبتلا به اختلال نمایشگری جنسی

 

محیط های مناسب برای اختلال نمایشگری جنسی (عورت نمایی)

از آنجایی که در عرف جامعه زن چه بیننده باشد چه نمایشگر ، قربانی محسوب می شود ، اختلال شخصیت بدن نمایی معمولا جزو اختلال شخصیت های مردانه شناخته می شود و اغلب مردان به این جرم متهم می شوند.

افراد بدن نما در محیط های متفاوتی ، آلت جنسی خود را به نمایش می گذارند . مردان مبتلا به اختلال شخصیت نمایشگر معمولا جلوی مدارس دخترانه یا کلیسا ، در بین جمعیت یا در پارک ها آلت جنسی خود را به نمایش می گذارند. 

 

مثلا ممکن است وانمود کنند در حال ادرار کردن هستند یا این که فقط یک بارانی بلند بپوشند و بعد از جلب توجه دیگران بارانی خود را باز کنند یا آلت جنسی خود را به پنجره ی بزنند تا جلب توجه کنند یا این که در مکانی تاریک مثل سینما در کنار یک زن نشسته و خودارضایی کنند. 

زن مبتلا به اختلال شخصیت نمایشگر ممکن است در ورزشگاه ها ، پارک ها ، ساحل یا اتوبوس خودشان را به نمایش بگذارند. 

 

درمان اختلال نمایشگری جنسی , اختلال نمایشگری جنسی , علایم اختلال نمایشگری جنسی

علت اختلال نمایشگری جنسی

از دیدگاه روان شناسی افراد مبتلا به این اختلال از نظر شخصیت دچار احساس ناامنی و عدم اطمینان و احساس حقارت نسبت به توانایی جنسی و از نظر اجتماعی ، منزوی هستند. 

این افراد با نشان دادن آلت جنسی خود به یک غریبه و تحت تاثیر قرار  دادن او احساس توانایی و تسلط جنسی پیدا می کنند. این افراد با بدن نمایی هویت جنسی خود را اظهار می نمایند و واکنش مخاطب از قبیل ترس ، تعجب ، لذت یا تنفر باعث ایجاد لذت در آن ها می شود. 

علت اصلی این اختلال را باید در دوران کودکی جستجو نمود. الگوهای نامناسب رفتاری یا والد غیرهمجنس سلطه جو یا بیش از حد مراقب مثلا وجود مادر یا پدری تهدید کننده باعث شده فرد به قدری مضطرب شود که احساس اختگی و تسلیم پیدا کند. 

فرد ممکن است برای رهایی از احساس مزمن شرم و تحقیر در کودکی دست به این اقدام بزند. فرد به طور موقت با آلت نمایی خود احساس قدرت می کند بنابارین احتمال تکرار رفتارش افزایش پیدا می کند.

از نظر پزشکی برخی از دانشمندان آسیب به بخش گیجگاهی را با عورت نمایی مرتبط می دانند. 

 

اختلال نمایشگری جنسی , علایم اختلال نمایشگری جنسی , عورت نمایی

علایم اختلال نمایشگری جنسی (عورت نمایی)

فرد به طور مکرر برای تحریک شدن و برانگیختگی جنسی ، آلتش را به افرادی که انتظار ندارند ، نشان می دهد. 

فرد مبتلا به این اختلال با نمایش آلت خود دیگران را قربانی امیال خودش می کند. 

فرد مبتلا به این اختلال از دیدن واکنش دیگران نسبت به دیدن آلت خودش چه خشم ، ترس تعجب و تنفر یا لذت باشد ، خوشش می آید. 

اختلال بدن نمایی می تواند با اختلال جنسی میل به کودکان یا فیتیش یا بردگی جنسی و غیره همراه باشد. 

 

اختلال شخصیت نمایشگری , اختلال شخصیت و انحراف جنسی , آلت نمایی

درمان اختلال نمایشگری جنسی یا عورت نمایی 

درمان اختلالات جنسی در صورتی موفقیت آمیز است که بر اساس خواست و میل فرد انجام شود. مشکلات جنسی بسیار پیچیده هستند و دلیل مشخصی ندارند بنابراین درمانشان هم به همان اندازه پیچیده است. 

معمولا به فرد آمورش می دهند که چطور امیالش را به سمت فعالیت های سالم جنسی سوق دهد.

همزمان از روش های روانکاوی برای درمان و کاهش عوارض مشکلات کودکی فرد استفاده می شود مثلا بعد از گفتگوی مناسب و ریشه یابی مشکلات در کودکی ، ریشه مشکلش برای او توضیح داده می شود و از او خواسته می شود که کنترل خود را در دست بگیرد. 

درمان های دارویی هم می تواند در موارد شدید کاربرد داشته باشد. 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

آخرین اخبار

بیماری های قلبی مادرزادی تشخیص به موقع کمک به درمان لزوم دستگاه ها تنفسی در بیمارستان ها برداشته شدن شرط سنی واکسیناسیون در سراسر کشور از 30 شهریور ماه به امید دیدار، از آغاز پاییز در شبکه سلامت کبد چرب را دریابید اقدامات تشخیصی برای بیماران قلبی دوربین سلامت از جمعیت می گوید مکمل ها و بافت های استخوانی علل ابتلای کودکان به کرونا ایا تعویض مفصل خوب است تعویض مفصل ران موفق ترین عمل جراحی که بشر به آن دست یافته است آگاهی بخشی به بیماران کرونایی توسط نیروهای بسیج چقدر با بیماری های مفصل ران اشنایی دارید ناسازگار همرا با رابط ناشنوایان سوختگی پوست و راه درمان آن سردرد و علائم تومورهای مغزی نظر مردم درباره‌ی رعایت پروتکل‌های بهداشتی عوارض قند خون بالا در بارداری چیست؟ علائم عفونت در نوزادان یا سپسیس وراه درمان ان چیست؟ خواص دارویی گیاه همیشه بهار چیست؟ ابتلا به دیابت بارداری در زمان ما بیشتر از زمان های قبل شده است کمبود ویتامین D3د-3چه عواقبی در بدن دارد + تصویر در تشنج کودکان چه زمانی باید دارور را قطع کرد بیماری آفت دهانی روش‌های درمان آفت دهان ان چیست؟ اگاهی بخشی درباره ویروس کرونا گیاه گزنه برای درمان سرماخوردگی وبیماری های دستگاه تنفسی بسیار مفید است(تصویر دارد) تزریق یک میلیون و ۵۹۰ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته علل آفت های دهانی چیست ؟ تزریق واکسن کرونا به همت بسیج درد قفسه سینه علامت چیست وچگونه درمان می شود درمان رفلاکس گوارشی در کودکان علائم ونشانه های افسردگی عاطفی چیست عوارض مصرف داروی کرونا چیست رقیه (س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) نقش تاثیرگذاری در تبدیل واقعه عاشورا به یک قیام تاریخی داشت مهم‌ترین دستورات بهداشتی اسلام : بخورید و بیاشامید، اما اسراف نکنید که خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد.(اعراف: ۳۱) واکسیناسیون کرونا روزانه دو میلیون دُز می شود ۱۳۸۲ سال پیش در چنین روزی پنجم صفر سال ۶۱ هجری قمری "حضرت رقیه (س) " دختر کوچک امام حسین (ع) در شام به شهادت رسید. آخرین وضعیت کرونا در کشور/ ۱۶۸ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار گرفتند م چرا سالمندان منفی باف می شوند ظرفیت تخت های بیمارستانی ما چقدر است ایا ریزش مو در زمان ابتلا به کرونا افزایش می یابد چه داروی برای بیماران سنگ کلیه توصیه می شود(ویدئو دارد) علائم انحراف بینی چیست-اینفو گرافی دارد با وجود تزریق واکسن امکان ابتلابه کرونا وجود دادرد (ویدئو دارد) ایران فعال ام اس ارتباط خاصی با شرایط روحی و استرس دارد و در تشدید آن موثر است. کرونا سربه زیر شد رویکرد راهبردی سازمان جهانی بهداشت به ظرفیت های طب سنتی افزایش یافت ام اس ، علائم وراه درمان آن

نظرات

مانده : (1000) حرف

تمامی حقوق سایت محفوظ است . استفاده در جهت بهبود سلامت جامعه بلامانع است .